קליטת עולים

לובה מוסקו, יואב שור

אולפן עברית:

אולפן לעולים מחבר העמים פועל במעלה אדומים החל משנה”ל תשס”א מאז גלי העליה הראשונים .

האולפן פועל בשילוב עם משרד החינוך, הרשות המקומית, הסוכנות היהודית והמתנ”ס המקומי.

כיתת פנסיונרים:

כיתה למתחילים, הפועלת 4 ימים בשבוע, בשעות הבוקר, בהיקף של 16 ש”ש, למשך 7 חודשים .התכנית נקבעת ומפוקחת ע”י האגף לחינוך מבוגרים במשרד החינוך. רוב העולים אינם יודעים עברית כלל, ולכן תכנית הלימודים מתחילה מן היסוד. הלימודים מתקיימים בשפה העברית בלבד.

בלימודי השפה, משלבת תכנית הלימודים נושאים נוספים כגון: הכרויות תלמידים, דואר, משפחה ,סדר יום, ארוחות, נסיעות – במטרה להקל על השתלבות העולה בחברה ובסדרי החיים בארץ. דגש מיוחד בנושא התודעה היהודית. לפני כל חג או יום מיוחד במסורת היהודית, נלמדים המושגים והמנהגים הקשורים באותו יום. כמו כן, מתקיימת פעילות חווייתית במנהגי החג. פתיחת כיתה חדשה מותנית בכל שנה במספר המשתתפים.

כיתות ערב למתקדמים:

מיועדת לתלמידים שסיימו כיתת מתחילים. זהו אולפן המשך, שהלימודים בו מתקיימים פעמיים בשבוע, בשעות הערב, בהיקף של 6 ש”ש, למשך 5 חודשים.

מסגרת זו נועדה לשפר את רמת השפה ואת הידיעות הכלליות הקשורות לחיי האקטואליה, אצל עולים שהחלו להשתלב בחיי המעשה בחברה הישראלית. התכנית מפוקחת ע”י משרד החינוך .

פתיחת הכיתה מותנית במימון של התלמידים.

כיתות מתחילים:

קצב העלייה האיטי אינו מאפשר לגבש קבוצת תלמידים בפרק זמן קצר לפתיחת אולפן. כדי למנוע המתנה ארוכה לפתיחת כיתה חדשה, מופנים העולים הצעירים לאולפנים בירושלים.

קליטת עולים בבתי הספר ובגני הילדים:

אגף החינוך בשיתוף עם תוכנית ק.ר.ב מפעילים בבתיה”ס ובגני הילדים מגשרים לעולים מאתיופיה ובני משפחותיהם המסייעים בהתאקלמותם ובהשתלבותם במערכת הפורמלית.

כמו כן, מזה 5 שנים פועלת מועדונית עולים בשיתוף עם עמותת “בית מורשת” וכן נעשים מאמצים לשילובם של ילדי עולים בלימודיה בשיתוף אגף הרווחה אנו מסייעים לילדים גם בהצטיידות.

מזה 10 שנים, בכל קיץ, פועלת קייטנה לעולים מחבר העמים לגיל 3, בעלי קשיים בשפה העברית.

בשנים האחרונות פעילות המועדוניות מורחבת בחטיבות הביניים  הודות לשיתוף פעולה שהושג בעזרתו של סגן ראש העיר, בוריס גרוסמן, עם משרד הקליטה במסגרת תוכנית פל”א  (פעילות לימודית אחרת), המובלת על-ידי המתנ”ס.

ביוזמת מנכ”ל העירייה אלי הר-ניר גרינברג, מופעלת יוזמה חלוצית “הולכים על בטוח” שבמסגרתה התלמידים יוצאי אתיופיה בבתיה”ס היסודיים מקבלים הטרמה וסיוע, המאפשרים להם השתלבות מיטבית בכיתות.

שיבוץ תלמידים עולים מאתיופיה

על מנת לסייע בהשתלבותם של העולים בשיבוצם לבתי הספר, וכדי לתת מענה הולם לצרכים הלימודיים, אגף החינוך חורג מאזורי הרישום ואף מממן את הסעתם של התלמידים העולים לבתי ספר עירוניים המרוחקים ממקומות מגוריהם.

קריאת ספרים כתרבות פנאי

בספריית מעלה אדומים פועלת על בסיס שבועי הדרכה של משפחות ממוצא אתיופי בקריאת ספרים הן בעברית והן באמהרית (הספרייה עושה מאמץ ניכר לרכישת ספרי קריאה בשפה) את הפעילות מרכז מר שאול גולה המגשר לקהילה ואיתו נערים מתנדבים.

תרצו לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

יש לך מה לומר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

343

מחזור י"ז פורש כנפיים

השוחרים החדשים של "אורט תעופה וחלל" הושבעו בטקס חגיגי ומרגש במגרש הספורט של בית הספר • הטקס התקיים בסימן פרידה ממפקד השלוחה עומר חוג'ה, המסיים

קרא עוד »
דילוג לתוכן