גני ילדים

מנהלת: עינת בוטבול -חורש

מזכירה: דליה כהן

נתונים:

מחלקת גני ילדים כוללת 72 גנים מתוכם סה”כ 11 גני חינוך מיוחד .

סה”כ נמצאים בגנים 1,927 ילדים  .

72 גנים מתפצלים במספר התפלגויות: 31 גני חובה ,40 גני טרום חובה ,1 גן תלת גילאי.

31 גני חובה: 7 ממ”ד ,5 תורנים, ו-19 ממלכתיים .

1 גן תלת גילאי ממ”ד.

מתוך 40 גני טרום חובה: 11  ממ”ד 6 תורניים ו- 23 ממלכתיים .

מכלל הגנים בסה”כ התפצלות היא: 30 ממלכתי דתי ו 24- ממלכתי.

כמו כן, הוקם מרכז “צלילי הטבע” – מרכז מדעי מוזיקלי אשר עוסק בנושא “עיר בספר המדבר”. גני החובה מבקרים בו במהלך שנת הלימודים לפעילויות יומיות וללמידה בנושאים מדעיים ומוזיקליים. הגן מדגיש את פיתוח החשיבה המדעית והמוזיקלית אצל הילדים, תוך יצירת חוויה מיוחדת ומפגש מרתק עם נושאים מדעיים נבחרים לאורך שנת הלימודים .

מעבר לפעילות השוטפת בגנים, הכנסנו מספר הדגשים:

 1. “אופק חדש” – כל גני הילדים במעלה אדומים נכנסו לתוכנית אופק חדש, המדגישה את העבודה הפרטנית מול הילד ויצירת קבוצות עבודה במהלך יום העבודה בגן. כמו כן, יום הלימודים הוארך עד לשעה 14.00 וצוות הגן יקיים פגישות פרטניות עם ההורים לאורך שנת הלימודים.
 2. צוות משולב של האוניברסיטה העברית – בית ספר לחינוך, משרד החינוך ואנשי החינוך במקום, שקד על נושא “רצף מהגן לכיתה א’”. השנה, אנו ממשיכים להפעיל תוכנית זו במרכז העיר על-ידי שתי גננות.
 3. סל תרבות – הגנים יצאו לטיולים, לכל גני הטרום חובה יהיה טיול באזור מעלה אדומים, וזאת כדי לחזק את הקשר בין הילדים לאזור מגוריהם .

כל גני החובה, יבקרו במוזיאון קסטל, שנפתח בעיר מעלה אדומים, ויקבלו שם סיור מודרך .

בנוסף מדריכות המוזיאון יקיימו פעילות “מוזיאון בא לגן” בחלק מהגנים.

כמו כן, כל גן יצפה בשלוש הצגות בתחום המוסיקה, התנועה והדרמה. כמו כן, גני טרום חובה יצפו בשעת סיפור בספריה העירונית.

 1. תכנית ק.ר.ב פועלת במסגרת גני החובה, כל גן מקבל שתי פעילויות שבועיות בהתאם לנושאים שכל גננת בחרה , נערכה חשיפה לגננות על הנושאים שקרן קרב מפעילה ובהתאם לכך כל גננת בחרה את הנושאים. מרכזת את הפעילות בגנים –  יוכבד אנגלר.
 2. בשני מועדים שונים, הגנים יכינו חבילות לחיילים בשיתוף האגודה למען החייל או/ו יאספו מזון למשפחות נזקקות. החגים בהם יאספו החבילות: ט”ו בשבט ול”ג בעומר .
 3. מתי”א (מרכז תמיכה ישובי/אזורי) היא הזרוע הביצועית והארגונית במשרד החינוך של תוכניות השילוב של ילדים עם צרכים מיוחדים.. במעלה אדומים המתי”א פועלת כ-11 שנים ומפעילה גני חינוך מיוחד ושילוב של ילדים עם צרכים מיוחדים בגנים הרגילים. הדגש במתי”א הוא על מתן מענה מקצועי שיאפשר לממש את הפוטנציאל של כל ילד. מתי”א מפעילה גננות שילוב שעובדות עם ילדים שעברו ועדות זכאות, על פי חוק השילוב. גננות השילוב פועלות בתוך גני הילדים ומקדמות ילדים תוך מתן מענה פרטני לכל ילד והדרכה אינטנסיבית של הגננות .
 4. מערך מסייע – המערך המסייע נותן מענה בגני טרום חובה: מאתרים ילדים עם קשיים ,מייעצים לגננות ומפנה הורים לטיפולים בהתאם לצורך. לרשות המערך המסייע שני ימי הדרכה של עדה בן שושן, מרפאה בדיבור, המרכזת את פעולתו. למערך המסייע הצטרפו מנתח התנהגות, קלינאית תקשורת, מרפאה בדיבור ויחד עם פסיכולוגים מהשפ”ח הם נותנים מענה בגני טרום חובה.
 5. גנים תורניים – קיימים אחת עשרה גנים תורניים אשר בהם יש תגבור לימודי היהדות באמצעות רבני גנים מבית מורשת .
 6. “גנים ירוקים” – גנים רבים עוסקים בנושא איכות הסביבה וביצירת סביבות אקולוגיות במתחמי הגנים. צוותי הגן עוברים השתלמויות ומקבלים לווי מקצועי בנושא. הפעילות נעשית בשיתוף עם איגוד ערים יהודה לאיכות הסביבה.
 7. כל הגנים פועלים במסגרת גנים מקדמי בריאות כשהנושא מלווה ע”י השתלמויות והנחייה. כל ילדי הגנים זוכים לביקור שיננית בגן ומקבלים הדרכה על שמירת בריאות השן .
 8. הדרכת הורים – מתקיימת התערבות של תוכנית “אילנות צעיר”, אשר נותנת הדרכה גם לצוותים וגם להורים. ההדרכה ניתנת באופן פרטני להורים, בהתאם לצורך.
 9. במסגרת בית הספר להורות שהוקם בעיר יתקיימו הרצאות וסדנאות להורי הגנים בנושא גבולות, תקשורת מקרבת, יכולות הוריות והתפתחות הילדים בגיל הרך ועוד.
 10. ועד הורים עירוני של גני הילדים – הועד נבחר מתוך ועדי ההורים של כלל הגנים ומייצג את הורי התלמידים תוך דגש על חיזוק הקשר בין ההורים למערכת החינוך וקידום נושאים הקשורים בגני הילדים.
 11. מדריכת סייעות – הרשות הקצתה יום הדרכה לטובת מדריכה שמלווה, מדריכה ומעצימה מקצועית את סייעות הגנים. מדריכה זו מקיימת הדרכות פרטניות וקבוצתיות, בהתאם לצורך.
 12. ב-6 גני חובה במרכז העיר ממשיך יום לימודים ארוך עד לשעה 00.61.

ג’ולי מלמד – מפקחת גני ממ”ד מטעם משרד החינוך

תרצו לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

יש לך מה לומר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

משחקי חשיבה

משחקי חשיבה – לפני פסח התקיימה תחרות אזורית במשחקי חשיבה במבשרת בהשתתפות 30 בתי ספר. יישר כוח לביה"ס מעלה התורה לבנים על זכייתם במקום הראשון

קרא עוד »
דילוג לתוכן