דרבן מצוי

מחלקה: יונקים

סידרה: מכרסמים

משפחה:  דרבניים

סוג: דרבן

זיהוי: דרבן הוא המכרסם הגדול בישראל. אורך גופו כ – 70 ס"מ ומשקלו כ- 10 ק"ג. גופו מכוסה בשערות וקוצים בגוון שחור ולבן. הזכר והנקבה זהים בגודלם אך לנקבה יש שני זוגות של פטמות בחזה .

אזורים: בכל הארץ , אחד מבעלי החיים הנפוץ ביותר בארץ ישראל. באזורי המדבר האוכלוסייה דלילה, ובאזורים חקלאיים האוכלוסייה צפופה. הדרבנים גרים וישנים במשך היום במחילות שחפרו או מצאו , וגם במערות מוסתרות.

במשך הלילה הם יוצאים על מנת לחפש מזון, זכר יכול לנע עד 9 ק"מ בחיפוש מזון.

היכן נתן לראות במעלה אדומים: בסיור לילי בשביל הביטחון ,בוואדי יצחקי , בשטחים פתוחים מסביב לשכונות.

משפחה: הדרבנים חיים בזוגות מונוגמיים, והקשר הזוגי נמשך שנים רבות.

מזון: הדרבן הוא צמחוני מובהק , הוא אוכל חלקי צמח שונים ומגוונים, פקעות ובצלים מתחת לפני השטח, גבעולים, עלים ופירות נעל פני השטח. הדרבן משתמש ברגליו הקדמיות להגשת המזון לפיו. בשל שיטות החפירה שלו הדרבן מזיק מאוד לחקלאות.

רבייה: הנקבה נכנסת להיריון בסוף החורף, ההיריון נמשך כשלושה חודשים. באביב הנקבה ממליטה שני גורים בממוצע. הגורים נולדים עם שיער, עניים פקוחות ,ושיניים חותכות. הנקבה מניקה כשלושה חודשים ,אך הגורים אוכלים מזון מוצק כבר בימיהם הראשונים. הגורים הזכרים מגיעים לבגרות בגיל שנה ועוזבים את הוריהם, הגורות הנקבות מגיעות לבגרות בגיל 16 חודשים ואז הן עוזבות את הוריהן. בארץ יש המלטה נוספת גם בסתיו.

מצב מין: נפוץ

הדורבן

א. המכרסם הגדול בארץ.

ב. הטורף הגדול בארץ.

ג. אוהב לאכול חתולים.

ד. כל התשובות נכונות.

 

חידת נכון לא נכון

הדורבנים הזכר והנקבה מחליפים בני זוג כל חצי השנה. נכון /לא נכון

תרצו לשתף?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

יש לך מה לומר?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

343

מחזור י"ז פורש כנפיים

השוחרים החדשים של "אורט תעופה וחלל" הושבעו בטקס חגיגי ומרגש במגרש הספורט של בית הספר • הטקס התקיים בסימן פרידה ממפקד השלוחה עומר חוג'ה, המסיים

קרא עוד »
דילוג לתוכן